top of page

Taş Ev yapımı

Güncelleme tarihi: 25 Oca 2022

Bir zamanlar sadece yapı malzemesi olarak kullanılan ve genelde üzeri sıvanan taş duvarlar günümüzde görüntü ve estetik açıdan çekici bulunup sanatsal eserlere dönüşmüştür. Bu talep artışı ne yazık ki taş ustalığında bir artışa neden olmamış ve günümüzde işin ehli usta bulmak zorlaşmıştır. Şimdi bir taş evin yapım sürecine bakalım.

İlk adım olarak hangi taşı kullanacağınızı belirleyin. Bunu belirlerken mutlaka bölgenizde veya çevre illerdeki taş ocaklarından elde edilmiş taşları seçin. Her taş bulunduğu bölgenin iklim şartlarına uyumludur. Örneğin bir ege kasabasına beğendiğiniz için ya da maneviyat için memleketiniz Mardin'den Mardin taşı getirmeye çalışmayın. Eğer getirir ve taş yapı yaptırsanız kış mevsimlerinde rutubetten kutulamayacaksınız. Hatta binbir emek ve masrafla yaptırdığınız evinizi yıkmak zorunda kalacaksınız. Unutmayınız! Taş yerinde ağırdır.
Müstakil bina ruhsatı alınabilir bir arsaya sahipsiniz ve tahmini olarak 1,5 veya 2 katlı bir bina yaptırmak istediğinizi varsayarak işe başlayalım. İmar ve yasal süreçlerin takibini bir müteahhit şirketi ile yapabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Eğer müteahhit şirketinizin taş ustaları yoksa bunu %30 lara varan ekstra bir maliyetle önünüze sunması muhtemeldir. ÖzerLife işin ehli ustaların ve gayrimenkul geliştirme uzmanlarının oluşturduğu bir şirkettir.
Gayrimenkul Geliştirme Uzmanı, ülkemizde yeni oluşan, lakin Avrupa'ya kıyasla ülkemize gelmekle geç kalınmış bir unvandır. Hayalinizdeki taş evi tüm inşai ve hukuki süreçleri bizimle, Gayrimenkul Geliştirme Uzmanlarımız ve Ustalarımızla hayata geçirebilirsiniz.
Devam Edelim.
Bütün süreçler başladı ve inşaat için bir engel kalmadıysa ve istekleriniz çerçevesinde oluşturulan proje için betonarme su basmanı yapabilir, bunu taş ile kaplayabilir ya da direkt taş ördürüp dolgu yaptırabilirsiniz.
Ocaktan çıkan taşlar şantiye sahasında ustalar tarafından büyük balyoz darbeleriyle uygun şekle getirilir sonra küçük çekiçlerle taşlar kullanılabilir hale getirilir. Taş bina yapımını etkileyen en maliyetli süreç budur. Bu maliyeti minimize etmek için ÖzerLife gibi direkt işi yapan şirketleri araştırıp tercih etmelisiniz.
Projeye ve teknik şartnameye göre taş işçiliğini yaptırdınız ve sıra geldi diğer kalemlere. Anlaşmanıza göre kalan işleri kendiniz de tamamlayabileceğiniz gibi müteahhit şirketle devam edebilirsiniz ve sizin opsiyonlarınıza göre hareket edilmesini şartnamede de belirtmiş olabilirsiniz.
Artık sizin ve ailenizin hayalindeki taş binaya kavuştunuz.
Hatırlatalım ki taş duvar yapan bir usta kolay bulunabilir ancak işin ehli bir usta bulmak zor olabilir.
Taş evinizi bizimle tasarlayıp inşa ettirebilir sadece taş işçiliği yaptırır veya anahtar teslim olarak ve 2 yıl garantili olarak güvenle oturabilirsiniz.
Sağlıkla kalınız.

117 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page